Kategoriler
Genel

.htaccess Kullanarak URL’den Dosya Uzantısını (.php, .html) Kaldırma

.htaccess Kullanarak URL'den Dosya Uzantısını (.php, .html) Kaldırma
.htaccess Kullanarak URL’den Dosya Uzantısını (.php, .html) Kaldırma

SEO uzmanları, websitenizin URL’lerinin .php, .htm veya .html uzantısına sahip olması durumunda SEO üzerinde hiçbir etkisi olmadığını söylüyor. Öyleyse bu uzantıları URL’lerden kaldırmamız gerekiyor mu? .htaccess hakkında daha fazlasını buradan okuyabilirsiniz.

Bunu uygulamak için önce bir .htaccess dosyası oluşturmanız gerekir. Websitenizin kök dizinine yerleştirin. Ardından, dosya uzantılarını kaldırma gereksiniminize göre kodlarınızı dosyaya ekleyin.

.php Uzantısını URL’den Kaldırma

Örneğin; https://www.manivela.com.tr/test.php olan URL’yi https://manivela.com.tr/test olarak değiştirmeniz gerekir. .htaccess dosyasını düzenleyin ve aşağıdaki ayarları ekleyin.

RewriteEngine On
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteRule ^([^.]+)$ $1.php [NC,L]

Şimdi, kullanıcı tarayıcıda /test‘e erişmişse, içeriği /test.php‘den gösterecektir. Ancak yine de, herhangi bir kullanıcı tamamlanmış URL’yi https://www.manivela.com.tr/test.php olarak yazdıysa, bu yönlendirme olmayacaktır. Şimdi .htaccess dosyasına daha fazla kural eklememiz gerekiyor.

RewriteEngine on
RewriteCond %{THE_REQUEST} /([^.]+).php [NC]
RewriteRule ^ /%1 [NC,L,R]

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME}.php -f
RewriteRule ^ %{REQUEST_URI}.php [NC,L]

.html Uzantısını URL’den Kaldırma

Örneğin; url’nizi https://www.manivela.com.tr/test.html‘den https://www.manivela.com.tr/test‘e dönüştürmeniz gerekir. .htaccess dosyasını düzenleyin ve aşağıdaki kodları ekleyin:

RewriteEngine On
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteRule ^([^.]+)$ $1.html [NC,L]

Şimdi, kullanıcı tarayıcıda /test‘e erişmişse, içeriği /test.html‘den gösterecektir. Şimdi tam URL’yi https://www.manivela.com.tr/test.html olarak yazan kullanıcıları yeni URL https://www.manivela.com.tr/test‘e yönlendirmeniz gerekebilir.

RewriteEngine on
RewriteCond %{THE_REQUEST} /([^.]+).html [NC]
RewriteRule ^ /%1 [NC,L,R]

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME}.html -f
RewriteRule ^ %{REQUEST_URI}.html [NC,L]

Bir yanıt yazın